گزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۵ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۲۹۹ مورد

تعداد بازدید های دیروز : ۲۶۹ مورد

تعداد بازدید های هفته : ۳۴۳۵ مورد

تعداد بازدید های کل : ۱۱۷۲۴۹۲ مورد

پر بازدید ترین روز : ١٤٠٣/٢/٢٥ - ۹۱۴۹ مورد

سند اربعین دانشگاهیان باید تدوین شود

یكشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨ ساعت ١٣:٥٢ ب.ظ   ( بازدید : 754 نفر )


معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس ستاد اربعین دانشگاهیان کشور گفت: سند فرهنگی اربعین دانشگاهیان باید تدوین شود چرا که می‌تواند در ارائه راهکار برای بهتر برگزار کردن همایش اربعین تاثیرگذار باشد.

به گزارش مفدا،غلامرضا غفاری شامگاه سه‌شنبه ۲۳ مهرماه در نشست ستاد اربعین دانشگاهیان استان ایلام اظهار داشت: این سند می‌تواند هندسه کار ما را تعریف و مشخص کند و با همراهی و تجارب به‌دست آمده برنامه مدونی در این راستا توسط دانشگاهیان ارائه شود.

وی تاکید کرد: با یک اجتماع و راهپیمایی بزرگ مواجه هستیم که تنها در پیاده‌روی و جمع‌شدن خلاصه نمی‌شود، بلکه از مفاد و ارزش والایی برخوردار است. 

وی افزود: وظیفه دانشگاهیان به دلیل نخبگی و مجموعه مدیریتی نسبت به سایر آحاد جامعه متفاوت است و باید این همایش به لحاظ محتوا نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس ستاد اربعین دانشگاهیان کشور یادآور شد: مجموعه‌های مختلف دانشگاهی باید به حوزه اربعین ورود لازم را داشته باشند تا بتوان با استفاده از این ظرفیت اربعین را به جهانیان معرفی کرد.

غفاری با بیان اینکه میزان نفوذ این حرکت را نمی‌توان در میان جهانیان پنهان کرد، گفت: همایش اربعین می‌تواند چشم انداز همکاری فکری را میان ایران و سایر کشورهای اسلامی ایجاد کند.

وی اضافه کرد: همایش بین‌المللی اربعین مانند قاب و آینه‌ای است که تمام آموزه‌ها و عقایدی را که بر مبنای هویت تببین می‌شود، منعکس و به عرصه ظهور می‌رساند.

وی یادآور شد: با وجود تمام تلاش ها برای استفاده از ظرفیت‌ها اما باید به مخاطرات این همایش نیز توجه داشت و برای آنها برنامه ریزی های کارشناسانه انجام داد.

غفاری در خصوص تامین زیرساخت ها نیز گفت: با وجود تلاش‌های فراوان برای توسعه زیرساخت‌ها اما این اقدامات کفایت نمی‌کند و با توجه به شرایط مرزی مهران و مجموعه استان و همچنین ظرفیت شناوری که در حال تردد است باید زیرساخت‌های بیشتری تامین شود.

وی به راه‌اندازی قرارگاه فرهنگی اربعین در مرز مهران اشاره کرد و افزود: می‌توان با شریک سازی این فضا را ایجاد کرد و اگر دانشگاه‌ها سرانه‌ای را برای این موضوع در نظر بگیرند می‌توان این اردوگاه را در یک یا چند نقطه راه‌اندازی کرد.

غفاری تاکید کرد: این اردوگاه نه تنها در ایام اربعین بلکه در طول سال می‌تواند و ایام میزبان آحاد دانشجویان و فرهنگیان باشد.

راه‌اندازی اردوگاه فرهنگی دانشگاه در مهران ضرورت دارد

رئیس دانشگاه ایلام نیز در این نشست گفت: راه‌اندازی اردوگاه فرهنگی دانشگاه ایلام برای انجام فعالیت‌های فرهنگی در مرز مهران ضرورت دارد.

محمد علی اکبری اظهار داشت: در صورت ایجاد چنین فضایی در مهران نه تنها در ایام اربعین بلکه در طول سال می‌توان از ظرفیت این فضا استفاده کرد و در اختیار همه دانشگاهیان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مرز مهران به‌عنوان مرز اول محل تردد زائران بی شماری است، افزود: در صورت راه‌اندازی قرارگاه اربعین و اجرایی شدن آن در مهران دانشگاهیان می‌توانند از ظرفیت آن در طول سال استفاده کنند.

علی‌اکبری یادآور شد: در صورت امکان بجای تمرکز بر زیارت تنها در اربعین که ممکن است برای بعضی‌ها با چنین حجم جمعیتی مقدور نباشد بتوانند در طول سال بدون دغدغه و با خیال راحت به عتبات مشرف شوند.

رئیس دانشگاه ایلام گفت: با توجه به ماموریت دانشگاه نسبت به اربعین بین همه دانشگاهیان استان تقسیم کار شده و برپایی موکب‌های خدمت رسانی به زائران هم در مرز مهران و هم در شهر ایلام همچنین اعزام دانشجویان به این موکب ها صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: دانشگاه ایلام و مجموعه آموزش عالی آمادگی خود را برای هرگونه همکاری فرهنگی اعلام می کند و حتی در حوز اجتماعی نیز حضور فعال دارد.

علی اکبری به برنامه‌های این دانشگاه اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌های فرهنگی این دانشگاه انعقاد تفاهم‌نامه با حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ایلام برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی است.


منبع : معاونت دانشجویی و فرهنگی چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.
جستجو
زن ریحانه است (۱۱۹۹۱ بازدید)
مهارت حل مسئله (۵۴۵۳ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...