گزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۶ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۱۸۳ مورد

تعداد بازدید های دیروز : ۴۹۰ مورد

تعداد بازدید های هفته : ۲۵۸۸ مورد

تعداد بازدید های کل : ۹۴۷۵۹۳ مورد

پر بازدید ترین روز : ١٤٠١/٧/٢١ - ۱۴۸۸ مورد

زندگی به سبک خوابگاه

یكشنبه ٣١ شهریور ١٣٩٨ ساعت ١٠:٣٦ ق.ظ   ( بازدید : 107 نفر )


یکی از موضوعاتی که جوانان ممکن است با آن رو به رو شوند ، زندگی خوابگاهی است .یک جوان برای گذراندن دورانی که در خوابگاه زندگی می‌کند باید مهارت‌های خاصی را بداند....

به گزارش مفدا، زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی خصوصیات خاصی دارد که پاره ای از آنها می‌تواند بسیار جذاب، سرگرم کننده ،تفریحی و لذت بخش باشد. مانند زمان‌هایی که دانشجویان مدت‌های زیادی دور هم نشسته وبه بگو و بخند و صحبت مشغول‌اند یا در مورد موضوعی با یکدیگر بحث و گفت و گو می‌کنند یا با رشته‌ها و تخصص‌ها و فعالیت‌های یکدیگر آشنا شده و برای زندگی خود از آنها استفاده می‌کنند یا سایر موارد مشابه از سوی دیگر زندگی در خوابگاه‌ها می تواند مشکلاتی هم ایجاد کند مانند زندگی با یک هم اتاقی که اهل همکاری نیست، قواعد و قوانین را زیر پا می‌گذارد و یا احساس خجالت و ناتوانی از بیان عقیده نظر و درخواست از بقیه هم اتاقی‌ها و موارد مشابه آن.

در هر حال زندگی خوابگاهی جنبه‌های متعددی و مختلفی دارد مانند برقراری ارتباط سالم با بقیه دانشجویان به خصوص هم اتاقی‌ها مشارکت در فعالیت‌های زندگی خوابگاهی، تقسیم وظایف و مسئولیت‌ها و مقابله با مشکلاتی که در زندگی خوابگاهی پیش می‌آید.

ارتباط با هم اتاقی‌ها

اگر خوش شانس باشید و هم اتاقی‌هایتان افرادی سازگار، همراه و دارای روحیه همکاری باشند ، زندگی خوابگاهی شما به خوبی سپری خواهد شد.مشکل از آنجا شروع می‌شود که هم اتاقی‌ها در مورد مسائل مختلف با یکدیگر مشکل پیدا می‌کنند.

اختلاف در مورد موضوع‌های مختلف امری ساده و بدیهی است انسان‌ها با هم متفاوتند علت آن هم روشن است تفاوت در خانواده، فرهنگ‌ها، والدین، جوامع گوناگون و .... مهم این است که انسان‌ها راه برطرف کردن اختلاف ها را فرابگیرند.

یکی از مهمترین مکان‌هایی که اختلاف‌ها و تفاوت‌های بین انسان‌ها خودش را نشان می‌دهد محیط دانشگاه و زندگی در خوابگاه است هر یک از دانشجویان در خانواده و شهری متفاوت و با فرهنگی متفاوت بزرگ شده اند و بنابراین بسیار طبیعی است که با یکدیگر تفاوت داشته باشند مهم نیست که تفاوت داشته باشیم مهم این است که یاد بگیریم چگونه اختلاف‌هایی را که براثر این اتفاقات به وجود می آیند برطرف کنیم به همین دلیل مهارت حل اختلاف در این زمینه بسیار کمک کننده و مفید است.

آنچه به شما کمک می‌کند تا بتوانید اختلاف‌های خود را به حداقل برسانید آن است که در مورد آنچه شما را ناراحت می‌کند با زبان خوش و مۆدبانه صحبت کنید. انتظار داشتن از دیگران و اینکه دیگران باید بفهمند که شما از آنها چه انتظاری دارید و مواردی ازاین قبیل کمکی به شما نمی‌کند و جز افزایش تنش و رنجش فایده دیگری نخواهد داشت.

بهتر است از همان ابتدا با عده‌ای که قرار است هم اتاق شوید نشسته و راجع به آنچه رعایت شود گفت و گو کنید بهتر است زمانی را برای این نشست و گفت و گو تعیین کنید که برای همه افراد مناسب ترین زمان باشد سپس در مورد قواعد و قوانینی که مایلید میان خود رعایت کنید صحبت کنید

راه حل‌هایی برای بهبود با هم اتاقی‌ها

بهتر است از همان ابتدا با عده‌ای که قرار است هم اتاق شوید نشسته و راجع به آنچه رعایت شود گفت و گو کنید بهتر است زمانی را برای این نشست و گفت و گو تعیین کنید که برای همه افراد مناسب ترین زمان باشد سپس در مورد قواعد و قوانینی که مایلید میان خود رعایت کنید صحبت کنید هنگام گفت و گو راجع به موضوعات گوناگون نظر واقعی خود را مطرح کنید و نه آنکه در رودربایستی قرار بگیرید یا برعکس چیزی را به دیگران تحمیل کنید اگر چنین برخوردهایی انجام دهید در بلند مدت نسبت به دیگران آزرده و از خود عصبانی خواهید شد که در دو حالت به ارتباط شما لطمه خواهد خورد.

الف) موضوعات کلی و عام

نظافت اتاق‌ها: تعیین نوع کارهایی که برای نظافت محل زندگی لازم است و تنظیم برنامه نظافت و اختصاص آن به هر یک از هم اتاقی‌ها و موارد مشابه.

تهیه و آماده کردن غذا: مشخص کردن برنامه غذایی تعیین کارها و فعالیت‌های مرتبط با آن و اختصاص آن به هر یک از هم اتاقی ها و موارد مشابه

شست و شوی ظرف‌ها: تعیین نوبت های ظرف شویی یا موارد دیگری مرتبط با شست و شو

خرید مایحتاج و وسایل: تعیین خریدهای اساسی و کارهای مرتبط با خرید و تقسیم آنها به هر یک از هم اتاقی ها تعیین مادر خرج (کسی که مسؤول خرید است) تعیین مقدار هزینه‌ای که ماهانه یا هفتگی باید پرداخت شود و توافق در این مورد که براساس مذاکره و بحث با هم اتاقی ها حاصل می‌شود.

ب) تنظیم ساعت و زمان

استراحت: تعیین اوقات استراحت و خواب مشخص کردن میزان روشنایی و فعالیت هایی که در ساعت خواب و استراحت می توان انجام داد.

مهمانی: مشخص کردن ساعات و مواقعی که می توان مهمانی را به اتاق راه داد و مدت اقامت وی در اتاق در دفعات آن و موراد مشابه.

مطالعه: مشخص کردن ساعات و زمان مطالعه ای که هر کدام از هم اتاقی ها نیاز دارد و عادات مطالعه وی و عواملی که در مطالعه هم اتاقی ها مشکل یا مزاحمت ایجاد می کند و راه های برطرف کردن آنها.

تفریح، گفت و گو و بحث: تعیین ساعاتی که برای تفریح و گفت و گو و بحث و یا برگزاری جلسات لازم است و فاصله بین آنها.

ج) رعایت اصول ایمنی

تعیین نکات مهمی که از نظر ایمنی لازم است مانند قفل کردن در اتاق کشوها چمدان‌ها و یا اینکه شب‌ها در اتاق قفل باشد یا نه.

د) تعیین موارد خصوصی یا عمومی

یکی از موضوعات بسیار مهم در میان هم اتاقی‌ها مشخص کردن محدوده‌های شخصی یا عمومی است هر انسانی به یک فضای خصوصی احتیاج دارد این فضا در زندگی خوابگاهی و اشتراکی کمی محدودتر می‌شود و ممکن است به یک گوشه تخت و فضای زیر آن محدود شود در این زمینه هم باز تفاوت‌های فردی وجود دارد مثلا ممکن است از نظر یکی از هم اتاقی‌ها استفاده از کتاب‌های دیگران در هنگامی که حضورندارند اشکالی نداشته باشد در حالی که ممکن است غیراز این باشد به همین دلیل لازم است این موارد از ابتدا مشخص شود:

استفاده از وسایل یکدیگر: در این رابطه لازم است هم اتاقی‌ها مشخص کنند که دیگران تا چه حد مجازند از وسایل آنان درحضور افراد استفاده کنند.

تعیین حریم و فضای خصوصی: بعضی از افراد حساسیت‌های خاصی در مورد حریم و فضاهای خصوصی خود دارند و بعضی کمتر حساس اند مثلا ممکن است یکی از هم اتاقی ها از اینکه دیگری روی تخت بنشیند و یا اینکه دیگری روی تخت او بنشیند و یا اینکه از لیوان یا بشقاب او استفاده شود ناراحت شود در حالی که ممکن است دیگری چنین حساسیتی نداشته باشد.

اطلاعات و موضوع های شخصی: ممکن است بعضی از هم اتاقی‌ها به راحتی راجع به کارو درس یا زندگی خود صحبت کنند و از اینکه دیگران اطلاعاتی در مورد آنها داشته باشند ناراحت نشوند در حالی که فرد دیگری مایل نباشد که کسی "سراز کار او در آورد".

یکی از موضوعات بسیار مهم در میان هم اتاقی ها مشخص کردن محدوده‌های شخصی یا عمومی است هر انسانی به یک فضای خصوصی احتیاج دارد این فضا در زندگی خوابگاهی و اشتراکی کمی محدودتر می شود و ممکن است به یک گوشه تخت و فضای زیر آن محدود شود

اطلاع دادن به یکدیگر در مورد بیرون رفتن: بعضی از هم اتاقی‌ها ممکن است مایل نباشند دیگران بدانند آنان کجا هستند به کجا می روند و چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند بنابراین بهتر است این موضوعات از همان ابتدا مشخص شود.

نیاز به خلوت و تنهایی: بعضی از هم اتاقی‌ها گاهی ممکن است مایل باشند که تنهایی کاری انجام دهند و نیاز دارند که مواقعی در روز یا هفته یا .... به قول معروف "ساعتی باخود خلوت کنند" به همین دلیل مناسب است که اطلاعاتی به سایر هم اتاقی‌ها بدهند تا نه او مزاحم آنها شده و نه سایر هم اتاقی ها برداشت‌های اشتباهی از آنها داشته باشند.


منبع : معاونت دانشجویی و فرهنگی چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.
جستجو
زن ریحانه است (۱۰۲۵۷ بازدید)
مهارت حل مسئله (۵۲۴۷ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...